W najbliższą sobotę, 31 lipca przed sanatorium Marconi w Busku-Zdroju będzie można spotkać Bolesława Prusa jadącego na swoim bicyklu. To koniecznie trzeba zobaczyć.


Uzdrowisko Busko-Zdrój i Warszawskie Towarzystwo Cyklistów zapraszają do wspólnej jazdy na dwóch kółkach w ramach przedsięwzięcia „Bicyklem przez Busko-Zdrój”. Podczas wydarzenia przed sanatorium Marconi będzie można zobaczyć oryginalny bicykl Bolesława Prusa, znamienitego polskiego pisarza, prozaika, nowelisty i publicysty okresu pozytywizmu, który jednocześnie był propagatorem turystyki rowerowej i pieszej oraz członkiem Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.
Bicykl pochodzi z 1886 roku i od zawsze stanowi własność organizacji. To właśnie na nim Bolesław Prus przemierzał ulice Warszawy.


- Chcemy pokazać społeczeństwu Buska-Zdroju, a także kuracjuszom przebywającym w sanatorium połączenie Bolesława Prusa z Warszawskim Towarzystwem Cyklistów, jaka była jego rola, co on robił – mówi dr hab. Jan Bestry, prezes zarządu Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.
Jak podkreśla doktor Jan Bestry, Bolesław Prus podczas swoich przejażdżek Krakowskim Przedmieściem często wzbudzał kontrowersje wśród mieszkańców Warszawy.
W najbliższą sobotę, 31 lipca będzie można przenieść się do przeszłości uczestnicząc w rowerowym wydarzeniu przed sanatorium Marconi. Tam zobaczymy Bolesława Prusa na swoim bicyklu oraz innych członków WTC. Nie zabraknie również dodatkowych atrakcji, w tym folklorystycznych występów artystycznych, konkursów i opowieści dotyczących biografii wielkiego twórcy.
Wydarzenie ma również ukazać fakt, że sanatorium to także idealne miejsce dla ludzi aktywnych, sportowców, którzy chcą utrzymać dobrą formę.
- To jest nowa filozofia, która do nas przyszła i wydaje mi się, że będziemy ją bardzo mocno propagować. Właśnie po to, aby przyjechać do Buska, do sanatorium jednocześnie z rowerem. Zabierz rower – zawsze znajdziesz czas. Czy do południa czy popołudniu żeby godzinkę, dwie czy trzy pojeździć na rowerze. Nie zaprzestawać pasji jazdy na rowerze i jednocześnie korzystać z dobrodziejstw uzdrowiskowych – zachęca dr hab. Jan Bestry, prezes zarządu Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.
Promowanie zdrowego stylu życia to również strategiczne założenia promocyjne Uzdrowiska Busko-Zdrój.
- „W zdrowym ciele, zdrowy duch” – my to znane powiedzenie wcielamy w życie zachęcając naszych kuracjuszy do aktywnego wypoczynku, który sprzyja przecież naszej kondycji – mówi Michał Płatek, prezes zarządu Uzdrowiska Busko-Zdrój.
Rowerowe wydarzenie odbędzie się 31 lipca od 12:00 do 17:00 w sercu uzdrowiska, czyli w Parku Zdrojowym, przy sanatorium Marconi. Ci, którzy będą chcieli pojeździć wspólnie z przedstawicielami WTC będą mogli wypożyczyć rowery dostępne w recepcji sanatorium.

Multimedia
Zapraszamy do obejrzenia ostatnich materiałów video